top of page

הכירו את שרית שבתאי

לכבוד המדור החדש ״הכירו את המורה״ של אתר החדשות ״מה חדש?״, נפגשתי עם שרית, המורה למורשת, תנ״ך ואנגלית כדי שתספר לנו על עצמה, על נסיונה כמורה ועל החיים שלה.

שרית שבתאי (צילום: מהאלבום הפרטי)

ספרי לנו קצת על עצמך.

אז אני שרית שבתאי, אני נשואה, עם 2 בנות, יש לי כלב שאני מאוד אוהבת, אני מאוד אוהבת חיות, זאת האהבה הכי גדולה שלי. וזהו, אני מורה פה בתיכון חדש כבר הרבה שנים.


איך הגעת להיות מורה, איך הבנת שאת רוצה להיות מורה?

כשהלכתי ללמוד באוניברסיטה, ידעתי שאני רוצה ללמוד מדעי הרוח. מאוד הושפעתי מהמחנכת שלי בתיכון, שלימדה אותי גם תנ״ך וספרות. היא הייתה סופרת בעצמה. תמיד נורא אהבתי לקרוא, וגם היום, אני מאוד אוהבת ספרות עברית, ש"י עגנון, א.ב יהושע, מאיר שלו, ביאליק… הספרות שלהם מלווה במקורות מהספרות היהודית העתיקה, שלא הכרתי בגלל שגרתי בטבעון, בבית מאוד חילוני שלא היה בו הרבה קשר ליהדות. למרות זאת הייתה לי הרבה סקרנות להכיר את העולם הזה - והחלטתי ללמוד באוניברסיטה תנ״ך. אחרי שסיימתי ללמוד לימדתי בכל מיני בתי ספר, אבל היה לי מאוד משעמם לגור לבד בטבעון אז החלטתי לעבור לתל אביב והגעתי לתיכון חדש.


אבל היום את גרה בשוהם, אז למה נשארת ללמד פה?

אחרי שהכרתי את בעלי, עברנו לגור ביחד ברמת גן, משם לאור יהודה, משם לכפר טרומן ומשם לשוהם. בשנת השבתון שלי לימדתי באמת 6 שעות בבית ספר אחר בשהם, והבנתי כמה תיכון חדש בית ספר מדהים, בית ספר שעובד, שתלמידים מוצאים את עצמם, כל אחד יכול למצוא את עצמו בכל תחום, ויכול לפתח את עצמו עם מלא אפשרויות שאין בבתי ספר אחרים.


מה הדבר שתלמידים עושים שהכי מעצבן אותך?

משקרים. זה משהו שקשור לאופי שלי, נורא קשה לי עם שקרים. אני כמעט ולא משקרת. שקר בעיני הוא כמו לכלוך. הוא מזהם את האדם, וברגע שמתרגלים לשקר - אי אפשר לעצור. אני מעדיפה שיגידו לי את האמת גם אם היא קשה מאשר שישקרו לי.


יש לך תלמידים אהובים?

תמיד יש, אני אשקר אם אני אגיד שאין תלמידים אהובים. את האמת שככל שעובר הזמן אני מגלה שדווקא התלמידים ה״ברדקיסטים״ הם אלה שאני יותר אוהבת, כי יש עבודה איתם. למשל כשלימדתי כיתות מב"ר גיליתי תלמידים מדהימים, ואני מאוד אהבתי אותם, כי יש איתם עבודה.


מה הסיפור הכי מצחיק שקרה לך עם תלמידים?

תלמידים משעשעים אותי באופן כללי, יש משהו בילדות שהוא מרנין. אני מאוד אוהבת ילדים. אתם הלקוחות שלנו, אתם קהל שבוי.


את מורה למורשת, לתנ״ך וגם לאחרונה לאנגלית. איך זה להיות מורה למקצועות כאלה שונים?

קודם כל, ללמד אנגלית זה די חדש אצלי, התחלתי לפני 3 שנים בערך. ביקשו ממני ללמד אנגלית בסאמר סקול ואחרי שזאת הייתה הצלחה ביקשו ממני ללמד את זה במכינה, ונורא נהנתי אז החלטתי להרחיב את זה והתקשרתי ללימור לבקש לעשות תעודת הוראה. היא מאוד תמכה בי, בכללי יש לי פה המון תמיכה מהצד המנהלי. אז הלכתי, עשיתי תעודת הוראה והתחלתי ללמד פה אנגלית. ואני מאוד נהנית, זה מאוד שונה מללמד מורשת ותנ״ך. אנגלית זה הרבה יותר טכני בעוד שתנ"ך, מורשת ותושב"ע, הם מקצועות שיש בהם המון רוח.


איזו תלמידה את היית? אהבת ללמוד מורשת ואנגלית?

אם את שואלת על אנגלית, אני מאוד אהבתי אנגלית, הייתי ממש טובה בזה. ואמרתי לך שבתיכון מאוד אהבתי את מקצועות הרוח, בין אם ספרות או תנ״ך, זה באמת העולם שלי.


אז לא היית תלמידה כזאת שיושבת וחורשת?

לא לא לא, הייתי ברדקיסטית בתיכון, יותר בצד הבלגניסטי של התיכון, עשיתי המון רעש.


מה העצה הכי טובה שאת יכולה לתת למורה מתחיל/ה?

אחד הדברים שהכי חשוב לדעת זה שגם אם תלמידים מפריעים, הם לא עושים את זה במכוון כלפי המורה. זה לא בכוונה רעה. כל מורה היה פעם תלמיד, אז שישים את עצמו במקום של התלמיד ויבין שאם לא תעניין אותו, הוא ישתעמם ויפריע. אז כמה שיותר לעניין ולחבר את החומר הנלמד לעולם של התלמידים, ואם הם מפריעים, לא לקחת ללב.


שאלה אחרונה - ללמד זו עבודה קשה, את חושבת שבסופו של דבר את אוהבת את העבודה הזאת? את מרוצה ממנה?

יש ימים שפחות ויש ימים שיותר אני לא אשקר, יש ימים שאני ממש ממש מותשת. אבל זאת עבודה שיש בה המון סיפוק. יש בתלמידים איזשהו תום וטוב שממלא אותנו, המבוגרים בעולם כל כך חשוך.

0 תגובות

Comments


bottom of page